Testy Minox HG

Zďaleka a pritom zblízka  

Pozorovacia optika pomáha správne posúdiť a prečítať zver.

Ponuka ďalekohľadov je však taká široká, že pre poľovníka je niekedy ťažké vybrať si ten najvhodnejší.   Ing. Marián Šebo  Otestovali sme štyri ďalekohľady nemeckého výrobcu Minox zo série HG, teda najvyššej kvalitatívnej triedy určenej profesionálom. Konkrétne išlo o HG 8x43 BR asph. v cene 929 eur, HG 8,5x52 BR asph. za 1 029 eur, HG 10x52 BR asph. za 709 eur a HG 8x56 BR za 999 eur. Skratka asph. v názve pritom znamená použitie technológie asferických šošoviek. Všetky testované ďalekohľady umožňujú celkovú korekciu o štyri dioptrie, medzi očami pozorovateľa o dve dioptrie.

Výrobca zaručuje rovnakú funkčnosť ďalekohľadov pri teplotách od – 10 do + 50 stupňov Celzia a odolnosť proti vode do hĺbky päť metrov pod hladinou.  Keď je slnko vysoko: Minimálna pozorovacia vzdialenosť pri jednotlivých modeloch je od 2,5 do 6 metrov, čo je však pre poľovnícku prax nepodstatné. Zaujímavejší parameter je zorné pole. Výrobca uvádza priemer kruhu viditeľný cez ďalekohľad na vzdialenosť jedného kilometra. Najväčšie, 126-metrové zorné pole, poskytuje model 8x43 a najmenšie, len 102-metrové, modely 8,5x52 a 10x52.

Tento rozdiel sa však pri pozorovaní bližších objektov stráca, a keďže zver zvykneme pozorovať väčšinou zo vzdialenosti niekoľkých desiatok až stoviek metrov, ani tomuto parametru nemusí poľovník prikladať príliš veľkú dôležitosť. Na prečítanie zveri, posúdenie jej veku, kondície, zdravotného stavu a trofeje je dôležitejšie priblíženie, lebo je rozdiel, či vám optická sústava za plného svetla priblíži zver 10-násobne, alebo len 8-násobne.   Pod rúškom noci: Testované ďalekohľady som nosil do prírody počas prvých dvoch mesiacov roka. Všade bola ešte súvislá vrstva snehu a jeho beloba ovplyvňovala svetelné podmienky v lesnom poraste i na otvorenom priestranstve. Rozjasňovala noc a uľahčovala pozorovanie zveri aj po západe slnka. Vzal som všetky štyri ďalekohľady na posed a s postupujúcim stmievaním som nimi striedavo pozoroval okolie. Všetky sa ľahko zaostrujú a poskytli veľmi kvalitný obraz.

Disponujú aj mierkou vzdialenosti. Majú štvorpolohové očné výstupy a argónovú výplň proti zahmlievaniu a vniknutiu vzdušnej vlhkosti.  Vo večerných hodinách ma najviac prekvapil malý, takmer nepostrehnuteľný rozdiel medzi výkonnosťou ďalekohľadu 8x43 a 8,5x52, prípadne 10x52. Očakával som, že s nastupujúcou tmou bude kvalita obrazu pri najmenšom ďalekohľade výrazne nižšia ako pri ostatných. Výrobca uvádza popri svetelnosti aj koeficient stmievania. Pri modeli 8x43 je svetelnosť 28,9 a koeficient stmievania 18,5, pri 8,5x52 svetelnosť 37,4 a koeficient stmievania 21 a pri modeli 10x52 svetelnosť 27 a koeficient stmievania 22,8. Malé rozdiely v koeficientoch stmievania ani väčšie rozdiely v svetelnosti výraznejšie neovplyvňovali jasnosť a ostrosť obrazu.

Do úplne inej kategórie však patrí ďalekohľad HG 8x56 BR, pri ktorom Minox Germany uvádza koeficient stmievania 21,2, ale svetelnosť až 49. Umožňoval mi pozorovať zver a okolie vo večerných hodinách oveľa lepšie, obraz bol výraznejší a jasnejší. Z tohto modelu som bol úplne unesený.   Ťažší neznamená horší: Prvé, čo si uvedomíte pri uchopení jednotlivých modelov, je ich rozdielna hmotnosť a veľkosť. Ďalekohľad 8x43 váži iba 650 gramov, 8,5x52 a 10x52 vážia 775 gramov a HG 8x56 BR až 1 080 gramov. Tomu zodpovedá aj ich dĺžka, najmenší meria 153 a najväčší 197 milimetrov. Takmer všetci výrobcovia kvalitnej optiky dnes používajú ako materiál na tubus ľahké, no pevné horčíkové zliatiny. Hmotnosť ďalekohľadu ovplyvňujú rozmery, ale aj použité sklené hranoly a šošovky.

Pre mňa je vyššia hmotnosť ďalekohľadu skôr známkou použitia poctivého špeciálneho skla na výrobu optickej sústavy, jeho kvality, poskytujúcej lepšiu jasnosť obrazu a životnosť prístroja v prírodných podmienkach. Je síce rozdiel, či nosíme na krku polkilogramový alebo kilogramový ďalekohľad, ale súčasťou týchto ďalekohľadov je ergonomický rozšírený remeň, ktorý znižuje zaťaženie šije.  Môžem potvrdiť, že testované ďalekohľady Minox série HG patria medzi špičku. Uspokoja aj najnáročnejšieho pozorovateľa. 

P&R 04/03/2010

Prihlásenie

Odkazy

Huntung Land poľovnícky internetový obchod

www.nalovy.sk

© 2009-2012 Rapier s.r.o.   |  Značky   |  Test MTM   |  Testy Minox HG   |  Testy Minox HG foto   |  Testy Minox HG Myslivost   |  Testy Minox Myslivost